• WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU

• Zgodnie   z   Rozporządzeniem   Ministerstwa   Edukacji   Narodowej   i   Sportu   4   kwietnia   2005   r.   z późn.  zm,  możliwe  jest  wczesne  wspomaganie  rozwoju  dzieci,  czyli  pomoc dzieciom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Oznacza  to,  iż  wszystkie  niepełnosprawne  dzieci  mają prawo do  bezpłatnej, kompleksowej, profesjonalnej pomocy od urodzenia albo od   momentu   wykrycia   niepełnosprawności,  aż   do   podjęcia   przez   nie obowiązku szkolnego.

Pomoc   ta   ma   na   celu  minimalizowanie, a w miarę możliwości likwidowanie  czynników   zakłócających   rozwój dziecka, przy równoczesnym pobudzaniu rozwoju psychomotorycznego i społecznego dziecka.

Od października 2014 na terenie naszej placówki ralizowane jest wczesne  wspomaganie  rozwoju  dzieci.  Zajęcia wczesnego  wspomagania    prowadzą  wykwalifikowani  specjaliści, posiadający przygotowanie  merytoryczne  i  praktyczne,  odpowiednie  do  rodzaju  niepełnosprawności dziecka  (psycholog,  logopeda,  pedagog,  surdopedagog,  oligofrenopedagog),  którzy tworzą zespół wczesnego wspomagania.

Co zrobić, by dziecko mogło być objęte zajęciami wczesnego wspomagania?
          Dziecko musi posiadać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydawaną przez zespół orzekający działający w  Poradniach Psychologiczno -  Pedagogicznych.

DROGI RODZICU !

Jesteśmy po to by pomóc dziecku i rodzinie.

Podpowiemy Ci m.in., jak:

- Bawić się z dzieckiem

-  Rozmawiać

- Pobudzać jego zainteresowania otaczającym światem

- Ułatwić nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami

-  Zachęcić do podejmowania twórczości plastycznej

- Rozwijać poczucie własnej wartości

- Kształcić umiejętność dowolnego skupienia uwagi, ucząc cierpliwości i wytrwałości

- Zmniejszać napięcie, lęk, niepewność

- Wprowadzać zasady, ustalać granice. być stanowczym i konsekwentnym w kontakcie z dzieckiem

- Stymulować rozwój mowy

- Zapobiegać nieprawidłowościom