- Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
- Domowe zabawy ruchowe
- Dziecko w przedszkolu
- Zalety przedszkola
- Rozwój mowy dziecka
- DZIECKO ZDOLNE
- Kilka prawd na temat autyzmu
- Dziecko uzależnione od telefonu - jak temu zaradzić?
- Ręka prawa, czy lewa?
- Jak przeciwdziałać agresji dzieci? - wskazówki dla rodziców
- Mały telewidz pod kontrolą
- Gdy dziecko kłamie
Ręka prawa, czy lewa?
PRAWA, A MOŻE LEWA?
Młodsze dzieci posługują się obiema rękami jednakowo. To ważna rzecz, którą powinny sobie uzmysłowić wszystkie mamy zaniepokojone rozwojem swoich dzieci. Kwestia lateralizacji, czyli przewagi jednej ręki nad drugą, ustala się mniej więcej około 6-7. roku życia, pierwsze jej „objawy” powinny być zauważalne około 4-5. roku życia.
Bez względu na to, która ręką posługuje się dziecko, musisz wiedzieć jedno: leworęczność nie jest wadą i nie powinna stanowić powodu do zmartwień. Wręcz przeciwnie! Badania wskazują, że z leworęcznością często idą w parze uzdolnienia artystyczne i matematyczne.
Nie da się ukryć, że leworęcznym dzieciom jest trudniej, w końcu cały świat urządzony został przez dominujących praworęcznych. Dlatego tym bardziej cenna jest mądra pomoc ze strony rodziców i jak największa ich wiedza na ten temat. Zatem:
WSPIERAJ DZIECKO
Przekonaj go, że ludzie mogą posługiwać się jedną albo drugą ręką i nie powinno to nikogo dziwić.
POMÓZ MALUCHOWIUSPRAWNIĆ LEWĄ RĄCZKĘ
Aby wszelkie prace plastyczne, które dziecko wykonuje w przedszkolu, a później będzie musiał robić w szkole, nie były dla niego źródłem niepotrzebnego stresu, postaraj się jak najwięcej ćwiczyć z nim w domu.
ĆWICZCIE ROZPOZNAWANIE KIERUNKÓW
Określanie stron może dzieciom leworęcznym sprawić kłopot. Bawcie się np. w „zgaduj zgadula, w której ręce złota kula” i przy okazji proś dziecko, by określało rękę, w której był ukryty przedmiot. Przy zakładaniu butów pytaj, którą nogę maluch właśnie obuwa.
KUP SPECJALNE AKCESORIA
Jeśli już wiadomo, że twoje dziecko jest leworęczne, zadbaj, by posługiwało się tylko przyborami dla leworęcznych. Jest coraz więcej przedmiotów, które są ułatwiają życie leworęcznym. Są więc nożyczki z odwrotnie założonym ostrzem, przystosowane do lewej ręki temperówki, pióra, długopisy i nakładki na długopisy, które ułatwiają ich trzymanie. Są też kolorowani dla leworęcznych maluchów Wzorcowy obrazek nie znajduje się w nich jak zwykle po lewej stronie(bo dziecko przykrywałoby go lewa ręką), ale jest u góry. W ten sposób łatwiej się na niego patrzy. Leworęcznemu dziecku przydadzą się też szybko schnące pisaki.
Nasze pismo jest przystosowane do praworęcznych - piszemy od lewej do prawej. Dlatego jeśli twoje dziecko jest leworęczne, na początku może pisać wolniej i trochę mniej ładnie, ale to nie jest zasadą. Dobre przybory do pisania mogą znacznie pomóc maluchowi w zmaganiach z czystą kartką papieru .By ułatwić naukę pisania dziecku, zadbaj, by siedział z lewej strony ławki lub stoliczka- wtedy może swobodnie poruszać lewą ręką, nie zderzając się z ręką dziecka, które siedzi obok niego. Naucz dziecko kłaść kartkę lub zeszyt ukośnie na stole - wtedy ma szansę widzieć, co napisało.
POSTAW NA TOLERANCJĘ
Jeśli zauważysz, że dziecko preferuje lewa rękę, nie zmuszaj go, by posługiwał się prawą .Z pewnością osiągnęłabyś zamierzony cel, ale…ze szkodą dla dziecka. Takie postępowanie jest silna ingerencją w mózg, która może mieć poważne konsekwencje. Jeśli zaakceptujesz inność swojego dziecka i podejdziesz do niego ze spokojem, uchronisz malucha od niepotrzebnego stresu i pozwolisz mu się rozwijać szczęśliwie.