• O PRZEDSZKOLU

        • Nasze przedszkole znajduje się  w południowo-wschodniej części Będzina na osiedlu Ksawera. Zostało powołane do życia w 1948 roku. Początkowo mieściło się w jednej z wydzielonych sal w Szkole Podstawowej nr 4, było wówczas placówką  jednooddziałową 9- godzinną. Przedszkole do użytku społeczeństwa oddano czwartego grudnia 1950 roku. Budynek jest dostosowany do potrzeb dzieci. Posiada zaplecze higieniczne i gospodarcze. Otoczony jest ogrodem, w którym znajduje się piaskownica, sprzęt rekreacyjny do zabaw na powietrzu. Obecnie Przedszkole Miejskie nr 6 jest placówką 5 –oddziałową. Jest „drugim domem dla najmłodszych”- domem, w którym panuje życzliwość, radość i poczucie bezpieczeństwa. Jest miejscem do którego z przyjemnością i ochotą przychodzą dzieci, a rodzice z zaufaniem oddają swój największy „skarb”. Przedszkole Miejskie nr 6 w Będzinie funkcjonuje w budynku parterowym, w którym mieści się pięć przestronnych sal zabaw. Sale te są przeznaczone do zabawy, nauki, odpoczynku oraz spożywania posiłków. 1 marca 1997 roku powstał w Przedszkolu Miejskim nr 6 pierwszy oddział integracyjny , oparty o innowację pedagogiczną pod nazwą „Wspólne przebywanie sprawnych i sprawnych inaczej,   w przedszkolnej grupie integracyjnej”. Od roku 2002 funkcjonuje drugi oddział integracyjny. 30 września 2016 roku odbyła się uroczystość nadania przedszkolu imienia UNICEF.

          Przedszkole Miejskie nr 6 im. UNICEF w Będzinie stwarzając optymalne warunki dla wszechstronnego rozwoju każdego dziecka realizuje  procesy następujących działań:

          1. W zakresie edukacji: wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka na miarę jego możliwości,poznawanie i rozumienie siebie i świata,nabywanie umiejętności komunikowania się,nabywanie kompetencji poprzez aktywne działanie, uczenie się wszystkimi zmysłami, nabywanie własnych doświadczeń.

          2. W zakresie działań wychowawczych: wychowanie społeczno-moralne (odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie,przygotowanie do współżycia w społeczeństwie, wdrażanie do przestrzegania reguł i norm, budowanie w toku własnej aktywności dziecka systemu wartości opartego na powszechnie uznanych normach moralnych,rozwijanie postawy szacunku, tolerancji, akceptacji wobec niepełnosprawności), wychowanie zdrowotne( zdobywanie wiedzyi umiejętności o zdrowym i bezpiecznym stylu życia, wyrabianie nawyków higienicznych, rozwijanie samodzielności w samoobsłudze,  nabywanie sprawności ruchowej.

          3. W zakresie działań reedukacyjnych: stymulowanie poprzez kompleksowe działania pobudzające, aktywizujące sfery rozwojowe dziecka, wyrównywanie dysfunkcji i opóźnień rozwojowych, korygowanie zaburzonych funkcji np. percepcyjno motorycznych i ich koordynacja, kompensowanie niedoborów rozwojowych, środowiskowych, usprawnianie funkcji wzrokowej,  słuchowej, kinestetyczno-ruchowej.

          4. W zakresie współpracy z rodziną:  spotkania indywidualne (wymiana informacji pomiędzy nauczycielami a rodzicami o rozwoju i zachowaniu   dziecka), spotkania grupowe (pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, udzielanie wskazówek, wypracowywanie wspólnych metod w działaniu; pomoc w budowaniu prawidłowego środowiska i relacji wychowawczych), spotkania zespołowe nauczycieli, rodziców, specjalistów (wzajemne wspomaganie się i ustalanie jednolitych działań wobec dziecka; wspieranie rodziców w akceptacji niepełnosprawności dziecka; udzielanie porad jak organizować życie w rodzinie i pomagać w rozwiązywaniu trudności wychowawczych, prelekcje – kształcenie pedagogiczne rodziców w formie: pogadanek, dyskusji, włączanie rodziców w życie przedszkola.

           

           

    • Kontakty

      • Przedszkole Miejskie nr 6 im. UNICEF w Będzinie
      • 032-267-61-94
      • ul. Wisławy Szymborskiej10a 42-500 Będzin Poland
    • Logowanie